‪Google+‬‏ הבלוג של יורם שפר - DocMovies - הבלוג של יורם שפר - DocMovies

אודות

yoram-schafferShooting the shooter עוסק בקולנוע מאז 1995. למדתי את התחום בפריז ואחרי שובי לארץ התמחיתי בעריכה. עבדתי כעורך עצמאי וגם הקמתי אולפן עריכה בשם סינמה בתל אביב, שהיה קיים עשר שנים. עבדתי כמובן על AVID וגם לימדתי את התוכנה בג'אמפ קאט (וידאוסוניק דאז).
באולפן שלי עברתי ל - Media 100 וכיום אני עובד על Final Cut.
תמיד בצעתי את המיקס לסרטים אותם ערכתי וכן את האון ליין ותיקוני וסיגנון הצבעים (Grading).

אחרי מספר שנים נכנסתי לתחום ההפקה והבימוי. בין השנים 2001-2004 הפקתי שלושה סרטים לנשיונל ג'יאוגרפיק הבינלאומי. פרט להם הפקתי, ערכתי וביימתי באזור 30 סרטי תעודה לערוצים ישראלים.

ב - 2002 הקמתי את אתר האינטרנט הראשון שלי ומאז נדבקתי בג'וק הסייבר. ב - 2007 התחלתי לדבר בקול רם על החיבור בין קולנוע לאינטרנט ומאז אני מרצה על כך ללא לאות, כותב מאמרים ומטיף לחיבור בין השניים מעל כל במה שרק ניתנת לי. העתיד של הקולנוע נמצא בזה ואני חושב שתעשיית הקולנוע הישראלית ומועצת הקולנוע מטורפות בזה שהן מפנות עורף לכך. בממוצע, מחצית מההרצאות שלי מוקדשות למלחמה בהתנגדויות של השומעים לגבי ניו מדיה. השמרנות מפתיעה אותי במיוחד כשהיא באה מאנשים הצעירים ממני ב - 20-25 שנה.
בינתיים, הפער בינינו לבין מדינות העולם מתרחב ואנחנו נשארים מאחור, רק בשל הטענה הישראלית המתנשאת והנבובה על פיה הקולנוע היה וימשיך להיות אותו דבר בדיוק ולא ישתנה לעולם אפילו במילימטר. את מחאתי המנומקת על העוורן הזה תוכלו לקרוא על כך עוד במאמר באתר זה: לאן הולכים לימודי הקולנוע בישראל.

ב - 2008 כתבתי ספר עלילתי בשם ימי מילואים. הספר הוא למעשה דיון על מהות הישראליות, אבל המעטים שקראו אותו חשבו שמדובר בספר על צבא. טעיתם.

בין 2008-2012 נכנסתי לתחום הקמת אתרי אינטרנט. בניתי עשרות אתרים ליוצרים ישראלים וחברות הפקה. בניתי גם את אתר קרן גשר לקולנוע, אתר הקרן החדשה לקולנוע, אתר שגרירות אתיופיה ואתר מכללת קיי.

במשך 10 שנים חברתי פעם בשנתיים מדריך הסוקר פסטיבלים וקרנות קולנוע ברחבי העולם בשם מדריך קופרו. כתובות, טלפונים ושאר פרטים טכניים היו החלק הקטן בו: החלק המשמעותי יותר היה אנליזה ומבט פנימי על אופיים של הפסטיבלים והקרנות, באופן שמאפשר ליוצרים ישראלים להיערך נכון יותר להגשה לאותם גופים.
מדריך קופרו החל ב - 2003 כחוברת צנומה שנכתבה בחפזון לפני עוד שירות מילואים בעזה (תמיד היה לי דחף לסיים דברים לפני מילואים, כי תמיד הייתי משוכנע שהפעם איהרג) והלך ותפח עם השנים למימדי ספר של מאות עמודים. את המדריך מוציאה לאור עמותת קופרו והוא נתמך על ידי קרן רבינוביץ' ומשרד החוץ.

ב - 2012 הקמתי פלטפורמה להפצה דיגיטלית של סרטים. כמו כולם, גם אני התקשיתי להאמין שישנו קהל המוכן לשלם על סרטים עצמאים, אבל מתברר שבהחלט ישנם אנשים כאלה. מהר מאוד הבנתי שהמפתח להפצה כזו הוא היכולת לאתר את הקהל שלך ולהגיע אליו. נכון, אפשר לשבת כל היום על פייסבוק ורשתות חברתיות אחרות, אבל זה מטורף. דרוש פתרון אלגוריתמי לבעיה. כך נולד Movie Discovery, מנוע המלצות לבלוגים, שיודע לחבר בין סרטים לקהל שירצה לראות אותם. היום הוא גם ניתן להתקנה כתוסף למערכת הבלוגים הנפוצה וורדפרס.

יצרתי לא מעט סרטי תדמית. בשנתיים האחרונות עובד הרבה עם המכון הישראלי לדמוקרטיה. עבורם גם יצרתי סרט אינטרקטיבי בפלטפורמת אינטרלוד, לדעתי הראשון מסוגו. כלומר, נכון להיום, רוב הסרטים האינטרקטיבים באינטרלוד הם קליפים מוסיקליים או חידונים הומוריסטיים. זהו לעומת זאת סרט תדמית עם נושא אקדמי (תוכן שיווקי). האתגר היה בהעברת הנושא המרוחק והמופשט בצורה קלה לעיכול ועם זאת מדויקת. נו, פשוט תצפו, תבינו... (בתחתית העמוד). 

במשך שנים, יצרתי ויוצר סרטי הדרכה בנושא אמנויות לחימה ולחימה בטרור עם סם לוי, קונדור סקיוריטי.
בזכות הרבה שעות משותפות והיכרות עמוקה עם הלוחמים והמדריכים איתם הוא עובד, הגענו להישגים יפים בצילום ובימוי תרחישים בים, באוויר, ביבשה, במכוניות דוהרות ותחת אש חיה (כמה מהצילומים נעשו מול קני אקדחים יורים, תוך הפרה בוטה של כללי הבטיחות).

פרט לזה, למדתי מדעים קוגניטיביים, סוציולוגיה ומדע המדינה. אין לי אף תואר, למדתי לרוחב. אני אוטו-דידאקט מושבע, אוהב טכנולוגיה, עכבר מקלדת ומידע באשר הוא ומרצה ממש לא רע.

את הסרט האחרון שלי תוכלו לראות כאן. מהסרט הנוכחי תוכלו להתרשם כאן.

הסרט האינטרקטיבי למכון הישראלי לדמוקרטיה: